(14.05.2011) Noc Muzeów

  

 

Noc Muzeów

 

14 maja 2011 od godziny 18.00 do 1.00 w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu odbędzie się Noc Muzeów. W tym roku na publiczność czeka wystawa prac Marcina Berdyszaka, Jacka Jagielskiego i Ryszarda Ługowskiego „Wszystko, co się nam wydaje”, poświęcona iluzji w sztuce. Wydarzeniem Nocy będzie spektakl „Bruzda” przygotowany przez Leszka Mądzika z zespołem Sceny Plastycznej KUL. Jak co roku, nie zabraknie także uczty filmowej. Przez cały wieczór odbywać się będą pokazy najlepszych animacji ubiegłorocznego krakowskiego festiwalu Ediuda&Anima oraz filmu Artura Żmijewskiego „Katastrofa” opowiadającego o katastrofie smoleńskiej i reakcjach społecznych, które wywołała.

 

Program:

godz. 20.00 – spektakl Bruzda

Niezwykły spektakl Leszka Mądzika twórcy Sceny Plastycznej KUL, wybitnej postaci polskiego i światowego teatru, w którym odrzuca to, co wszystkim kojarzy się z jego ponad trzydziestoletnią twórczością sceniczną. Rezygnuje z autorskiej konwencji teatralnej, typowych dla niego symboli i metafor oraz charakterystycznego mroku, zderzanego kontrastowo ze światłem. Po raz pierwszy też sam pojawia się w roli aktora – kreatora ożywiającego postacie swego spektaklu.


UWAGA: Na spektakl obowiązują bezpłatne wejściówki, które będzie można odebrać w biurze MCSW „Elektrownia”.

 

godz. 18.00, 20.00, 22.00 – pokaz animacji laureatów krakowskiego Festiwalu Etiuda & Anima, 76'

Schlaf/Sen, reż. Claudius Gentinetta, Frank Braun, Szwajcaria, 2010
Głęboki oddech przed wiecznym snem. Kołysanka z zamkniętymi oczami dla cichego odchodzenia.

 

 

In A Pig's Eye/W oku świni, reż. Atsushi Wada, Japonia, 2010
Przed domem jest ogromna świnia. W domu mieszka ojciec, matka, dziadek oraz sześcioro dzieci. I pies. Wszyscy wiedzą o świni, a czy świnia zauważyła ludzi? Rzeczą niejasną pozostaje, w jakim zakresie wiedzą o sobie i jak się dowiadują.

 

Sinna Mann/Zły człowiek, reż. Anita Killi, Norwegia, 2009
Zły człowiek to film o tajemnicach, które nie powinny być tajemnicami. Śmierć mamusi to już za wiele dla Boya. Czerpie siłę do dalszego życia z własnej fantazji. Na podstawie książki Gro Dahle i Sveina Nyhusa.

 

Kto by pomyślał?, reż. Ewa Borysewicz, Polska, 2009
Pewien mężczyzna znika w niewyjaśnionych okolicznościach. Co się z nim stało? Czy coś go dręczyło? Jak wyglądało jego życie? – na te wszystkie pytania odpowiadają ludzie, którzy się z nim stykali. Czy zagadka zostanie rozwiązana?

 

Big Bang Big Boom, reż. BLU, Włochy 2010
Krótka nienaukowa historia na temat ewolucji i jej możliwych skutków.

 

Aqatura, reż. Marcin Giżycki, Polska, 2010
Pozbawiony anegdoty, improwizowany film, malowany wodą i znikającym tuszem na magicznym papierze. Wędrówka człowieka przez świat geometrycznych form i matematycznych formuł.

 

Photograph Of Jesus/Zdjęcie Jezusa, reż. Laurie Hill, Wielka Brytania, 2008
Szukacie zdjęć Jezusa, yeti i Hitlera w 1948? Pomoc jest pod ręką dzięki tej dokumentalnej fantastyce opartej na prawdziwych historiach próśb o nieprawdopodobne obrazy. Prawdziwe archiwa stają się miejscem zderzenia faktu i fikcji, przekonania wpadają w szał, a niesforne obrazki żyją własnym życiem.


godz. 19.00, 21.00, 23.00 – Katastrofa, reż. Artur Żmijewski, Polska 2010

Znany artysta multimedialny wychodzi naprzeciw wydarzeniom, które rozegrały się po katastrofie smoleńskiej. Dokument przedstawia tłumy Polaków modlących się, oddających hołd, protestujących, a także snujących teorie spiskowe na temat katastrofy lub krytykujących je, głównie pod Pałacem Prezydenckim w Warszawie. Po początkowej fazie zjednoczenia w żałobnej zadumie uwidacznia się podział polskiego społeczeństwa. W filmie występują także Rosjanie - mieszkańcy Smoleńska, którzy pytani o spisek ich władz wobec Polski bezradnie rozkładają ręce, przekonując, że ta tragedia dotknęła mocno także ich naród. Film wyprodukowało Biennale Sztuki w Sao Paulo.