(18.11.2016-15.01.2017) FREE ENERGY, Prace Tomasza Sikorskiego z lat 1976-2016

 

Tomasz Sikorski, FREE ENERGY

Prace Tomasza Sikorskiego z lat 1976-2016

Wernisaż: 18.11.2016 roku, godz. 18.00

Wystawa czynna do 15.01.2017 roku 

 

 

 

 

Słowa FREE ENERGY można rozumieć jako „darmowa energia” bądź „uwolnić energię”. To pierwsze odnosi się do darmowej dostępności sztuki, drugie jest funkcją sztuki. Sztuka i darmowość uwalniają energię.

 

Wystawa FREE ENERGY jest strukturą artystyczną, rozczłonkowanym environmentem zbudowanym ze starych i nowych dzieł, z dzieł zrealizowanych na miejscu, z przestrzeni Elektrowni, światła, dźwięku, zapachu, znaków, słów i idei. Wyciągają do siebie ręce, kontrastują i wymieniają znaczeniami, tworząc sieć relacji. Nie ma żadnego porządku ekspozycji, ani wyznaczonego kierunku zwiedzania. Niektóre elementy wystawy celowo nie są podpisane. 

 

Zapraszam do meandrowania po zawiłych przestrzeniach FREE ENERGY. Najlepiej w samotności, bo tylko wtedy można odłączyć się od siebie. Nie staraj się zrozumieć. Po prostu błąkaj się bez celu i patrz. Widzenie i wiedzenie są tak blisko siebie, że czasem stają się tym samym.

 

Tomasz Sikorski

Urodził się w 1953 r. w Warszawie. Studiował na Wydziałach Rzeźby i Architektury Wnętrz w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Artysta intermedialny, używa różnych środków i technik. W latach 70., jako uczestnik ruchu neoawangardowego w sztuce, realizował prace o charakterze konceptualnym. Zajmował się też filmem oraz fotografią artystyczną i dokumentalną. W latach 80. powstał szereg cyklów malarskich i instalacji malarskich. Kontynuował twórczość w zakresie sztuki performance, wykonywał prace fotograficzne oraz pionierskie w Polsce - graffiti artystyczne (szablony i rysunki). W latach 90. powstało wiele realizacji o charakterze rzeźbiarsko-architektonicznym, spektakli multimedialnych, instalacji przestrzennych i environmentów. 

 

Autor około 150 wystaw i pokazów indywidualnych. Brał udział w ponad 120 wystawach i prezentacjach zbiorowych. Kurator i współkurator około 20 wystaw sztuki współczesnej. Autor tekstów o sztuce współczesnej. Wydał książki: „Pracownia Dziekanka 1976 - 1987”, „Dzieło sztuki jako koan”, album (z M.Rutkiewiczem) „Graffiti w Polsce 1940 - 2010”.

Wydał książki: „Pracownia Dziekanka 1976 - 1987”, (ASP Warszawa 1990); „Dzieło sztuki jako koan”, (MCSW „Elektrownia”, Radom 2009); album (z M.Rutkiewiczem) „Graffiti w Polsce 1940 - 2010” (Carta Blanca, Warszawa 2011).

 

W latach 1979 - 1987 współprowadził (z J.Onuchem i później z J.Kiliszek) Pracownię Dziekanka, interdyscyplinarny ośrodek artystyczno-edukacyjny ASP i Akademii Muzycznej w Warszawie. Wykładał gościnnie w uczelniach artystycznych w USA, prowadził Pracownię Intermediów w Instytucie Sztuk Wizualnych Uniwersytetu Zielonogórskiego. Obecnie profesor na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Prace w zbiorach m.in.: Holland Experimental Film, Amsterdam; Muzeum Narodowe we Wrocławiu; Muzeum Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie; Muzej Suvremene Umjetnosti, Zagrzeb, Chorwacja; Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Warszawa, Muzeum Okręgowe w Jeleniej Górze, Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy; Świętokrzyskie Towarzystwo Sztuk Pięknych „Zachęta”, Kielce; Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.