(21.06.2012) Promocja książki Lecha Stangreta "Zbigniew Gostomski. Ad rem"



Promocja książki Lecha Stangreta
"Zbigniew Gostomski. Ad rem"
21 czerwca 2012, godz. 14.00

Publikacja jest pierwszą próbą całościowego ujęcia dzieła Zbigniewa Gostomskiego. Ogniskuje wokół ukazania wszystkich najważniejszych etapów rozwoju jego twórczości od pierwszych obrazów - przedmiotów optycznych, aż do prac powstałych w ostatnich latach. Istotnym jej uzupełnieniem jest zaakcentowanie wielości form twórczej aktywności Gostomskiego - od współpracy w działaniach Galerii Foksal, poprzez pracę dydaktyczną w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, aż po partycypację w spektaklach Teatru Cricot 2 Tadeusza Kantora. Książka ma ambicję być (w miarę możliwości) pełnym kompedium wiedzy o dotychczasowej drodze twórczości Gostomskiego (zawiera m.in. katalog prawie wszystkich jego prac, kalendarium ze spisami wystaw i obszerną bibliografię). Część albumową publikacji oraz projekt graficzny obwoluty i okładki przygotował sam artysta.

 

Promocja książki odbędzie się w siedzibie Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia" w Radomiu i jest wydarzeniem towarzyszącym wystawie Zbigniewa Gostomskiego, którą można oglądać do 29 czerwca br.

 

W spotkaniu wezmą udział Zbigniew Gostomski oraz Lech Stangret.

 

Lech Stangret (ur. w 1959 r. w Warszawie) - kurator , krytyk i historyk sztuki. Ukończył historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim i tam też uzyskał doktorat. Był aktorem teatru Cricot 2. Autor książki Tadeusz Kantor. Malarski ambalaż totalnego dzieła. Publikował w m.in. "Journal of Dramatic Theory and Criticism" (University of Kansas), "Theatre of Poland", "Dekadzie Literackiej", "Atelier". Członek AICA. Do 2004 roku pełnił funkcję dyrektora Fundacji im. Tadeusza Kantora i wicedyrektora krakowskiej Cricoteki. Autor programu Festiwalu Tadeusza Kantora podczas Festiwalu Kraków 2000 - Europejskie Miasto Kultury oraz kurator wielu ekspozycji w Polsce i za granicą poświęconych współczesnym artystom, m.in. w Muzeum Sztuk Pięknych w Pradze, Foundacion telefonica w Madrycie, Casa Mila w Barcelonie, La Bellone w Brukseli, CEAC w Strasbourgu, Muzeum Narodowym w Kijowie. Pracuje w Galerii Foksal w Warszawie.

 

Zbigniew Gostomski (ur. 1932 r. w Bydgoszczy) - polski malarz, artysta współczesny, twórca artystycznych eksperymentów, fotografik, profesor ASP w Warszawie. W latach 1953-1959 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Malarstwa w pracowni prof. Michała Byliny. Od 1988 r. profesor warszawskiej uczelni. Związany z Galerią Foksal w Warszawie od początku jej istnienia, w latach 70. współtworzył jej program, miał tu również liczne wystawy. Aktor w teatrze Cricot II T. Kantora. W 1970 r. dostał nagrodę im. C.K. Norwida. Choć jego twórczość przybierała bardzo różne formy, jej cechą dominujacą jest konsekwentna dyscyplina i rygor konstrukcji plastycznych, w czym widać wyraźnie tradycję polskiego konstruktywizmu. W latach 60. tworzył czarno-białe reliefy op-art, tzw. Przedmioty optyczne, w których zajmował się analizą iluzyjności przestrzeni, kontrastów światła i cienia. Późniejsze prace Zbigniewa Gostomskiego przybierały często formę environments i czerpały inspirację z różnych kierunków artystycznych (sztuki kontekstualnej w aranżacji Zaczyna się we Wrocławiu, language art w Ulissesie, konceptualizmu w 10 Obrazach).

 

Lech Stangret, Zbigniew Gostomski. Ad rem, Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia" w Radomiu, Radom 2012.

 

Projekt dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Patron Honorowy: Marszałek Województwa Mazowieckiego
Patroni medialni: O.pl, Obieg, Format, Artluk, Exit, Arteon
Partner: Galeria Foksal