(31.01.2011-27.02.2011) Jerzy Czuraj, Obrazy z różnych domów Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Witolda Gombrowicza w Kielcach

 


Kolejna, tym razem kielecka, odsłona projektu przybliżającego osobę i działalność zmarłego w 2009 roku Jerzego Czuraja (pierwsza miała miejsce w Galerii Promocyjnej Staromiejskiego Domu Kultury w Warszawie). Celem kuratorów jest umożliwienie spotkania z przekrojem twórczości artysty, który rzadko organizował wystawy o charakterze retrospektywnym. Wystawa będzie czynna do 27 lutego.

Pomysł ekspozycji narodził się za pośrednictwem Stowarzyszenia „Żeromszczacy” skupiającego absolwentów Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, do którego uczęszczał również Jerzy Czuraj. Na wystawie zaprezentowanych zostanie kilkadziesiąt obrazów wypożyczonych z kilkunastu kolekcji prywatnych oraz ze zbiorów Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” i Muzeum Sztuki Współczesnej – Oddział Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. Kolejne odsłony projektu planowane są w Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu Dolnym, Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu oraz Galerii Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
Jerzy Czuraj ur. w 1952 r. w Krakowie, zm. w 2009 r. w Pionkach. Studia na Wydziale Malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie pod kierunkiem prof. Mariana Buczka i w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie pod kierunkiem prof. Krystyny Łady-Studnickiej. Dyplom z wyróżnieniem w 1975 r. Twórczość w zakresie malarstwa, rzeźby, teatru aktorskiego, muzyk jazzowy. W latach 1979-81 prowadził Galerię Sztuki Współczesnej przy Staromiejskim Domu Kultury w Warszawie. W latach 1978-80 pełnił funkcję przewodniczącego warszawskiego i krajowego Koła Młodych przy ZPAP. Od 1982 r. mieszkał w Suskowoli koło Pionek.