(05-28.02.2016) Zbigniew Sikora, Układy miejskie


Zbigniew Sikora, Układy miejskie
Wernisaż: 5.02.2016 godz. 18.00
Wystawa w ramach projektu „Promocja młodych”, czynna do 28.02.2016 roku

„Układy miejskie to cykl obrazów inspirowanych miastem i najnowszą technologią, zaś tytuł wystawy bezpośrednio odnosi się do terminu „układy scalone”.
Obrazy, które ją tworzą, są wynikiem obserwacji otaczającej mnie rzeczywistości przesiąkniętej techniką i najnowszą technologią. Od lat fascynuję się rozwojem tych dziedzin, jednak mojej fascynacji coraz bardziej towarzyszy obawa przed bezpowrotnym zatraceniem się w świecie technologicznych gadżetów i wirtualnej rzeczywistości. Staram się o tym pamiętać, korzystając z różnego rodzaju elektronicznych urządzeń, i od czasu do czasu staram się przypomnieć sobie, jak porządkować swoje codzienne życie bez konieczności ich używania.
Układy miejskie to pejzaże wielkich blokowisk, pełnych milionów ludzi na co dzień korzystających z Internetu, opłacających rachunki, wyszukujących różne dane, ściągających filmy, komunikujących się z innymi ludźmi za pośrednictwem portali społecznościowych. To świat ludzi pozamykanych w swoich domach i nieodczuwających konieczności wyjścia w świat realny po zakupy czy na spacer. To przestrzeń niepokojąca, bo pozbawiona obecności człowieka. Do konstruowania tej przestrzeni używam techniki druku sitowego i szablonu, co ma uwypuklić od strony formalnej kwestie, do których się odnoszę: rzeczywistość wirtualną i taką, w której dominuje technika.”
 
Zbigniew Sikora

Zbigniew Sikora urodził się w 1985 roku  w Warszawie. W 2010 roku ukończył studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni prof. Jarosława Modzelewskiego. Uczęszczał także do Pracowni Alternatywnego Obrazowania prowadzonej przez prof. Włodzimierza Szymańskiego przy Wydziale Sztuki Mediów i Scenografii oraz na specjalizację do Pracowni Sztuki w Przestrzeni Publicznej kierowanej przez prof. Mirosława Duchowskiego. W 2008 roku otrzymał wyróżnienie w Pracowni Sztuki w Przestrzeni Publicznej za projekt zagospodarowania Placu Defilad w Warszawie. W 2009 roku zwyciężył w V edycji konkursu organizowanego przez Galerię A19, w ramach którego zrealizował mural „Metro Muzeum” wewnątrz jednej ze stacji warszawskiego metra. W 2011 roku został laureatem stypendium na realizację muralu promującego stolicę przyznanego przez Biuro Kultury m.st. Warszawy. W roku 2012 ukończył studia podyplomowe grafiki komputerowej i multimedialnej w Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. Od 2009 roku współtworzy Stowarzyszenie Artystyczne „Front Sztuki” i działa w Kamienicy Artystycznej TA3 na warszawskiej Ochocie. W latach 2013-2014 pełnił funkcję asystenta prof. Mirosława Duchowskiego w Pracowni Sztuki w Przestrzeni Publicznej w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz prof. Ewy Latkowskiej-Żychskiej w Pracowni Kompozycji na kierunku grafika w Społecznej Akademii Nauk w Warszawie. Od 2014 roku prowadzi własną pracownię malarstwa, rysunku i warsztatu 2D. W 2015 roku rozpoczął studia doktoranckie na Uniwersytecie im. Jana Kochanowskiego w Kielcach. Jego prace znajdują się w kolekcji sztuki współczesnej Polish Art Collection.