(22.04-30.07.2016) „Orońsko. 17 km w linii prostej” – wystawa z kolekcji Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku


„Orońsko. 17 km w linii prostej” – wystawa z kolekcji Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku

Wernisaż: 22.04.2016 roku, godz. 17.00
Wystawa czynna do 30.07.2016 roku
Kuratorka: Eulalia Domanowska
Współpraca: Anna Podsiadły i Henryk Gac


Uczestnicy: Magdalena Abakanowicz, Paweł Althamer, Sylwester Ambroziak, Mirosław Bałka, Krzysztof M. Bednarski, Michalina Bigaj, Tatiana Czekalska i Leszek Golec, Tomasz Domański, Barbara Falender, Wojciech Fangor, Miłosz Flis, Bogusław Gabryś, Władysław Hasior, Maria Jarema, Jerzy Jarnuszkiewicz, Marek Kijewski i Małgorzata Malinowska, Katarzyna Kobro, Bartosz Kokosiński, Tadeusz Koper, Grzegorz Kowalski, Jarosław Kozakiewicz, Edward Krasiński, Piotr Kurka, Natalia Lach-Lachowicz, Artur Malewski,  Sławoj Ostrowski, Marta Pszonak, Adam Rzepecki, Stanisław Szyba, Martyna Szwinta, Henryk Albin Tomaszewski, Magdalena Więcek-Wnuk, August Zamoyski, Wojciech Zasadni, Barbara Zbrożyna

Wystawa „Orońsko. 17 kilometrów w linii prostej.” została przygotowana przez Centrum Rzeźby Polskiej w oparciu o kolekcję instytucji i prace artystów z nią związanych. Spośród blisko 2000 dzieł wybrano kilkadziesiąt rzeźb, obiektów i instalacji – dzieł artystów różnych generacji. Po prezentacji zatytułowanej „Inny świat”, która odbyła się zimą tego roku w Galerii Biura Wystaw Artystycznych w Ostrowcu Świętokrzyskim, obecna wystawa jest drugą z kolei próbą spojrzenia na orońskie zbiory dokonaną przez nową dyrektor Eulalię Domanowską.
Wystawa pokazuje różne poetyki i sposoby widzenia, jakimi operowali bądź ciągle operują prezentowani na niej artyści. Jest także prezentacją części kolekcji orońskiej, w której zasadniczym kryterium doboru eksponatów jest ranga twórcy i wartość jego dzieła w odniesieniu do zjawisk polskiej i światowej sztuki. Znalazły się tutaj nie tylko rzeźby, ale także obiekty, instalacje oraz video Sylwestra Ambroziaka. Prezentację naszej kolekcji uzupełnia film o Centrum Rzeźby Polskiej autorstwa Róży Fabjanowskiej i Sławomira Malcharka, który przybliża widzom to miejsce położone w dziewiętnastowiecznej posiadłości Józefa Brandta, a także opowiada o planach jego rozwoju. W trakcie trwania wystawy ukaże się katalog przygotowany wspólnie przez Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku i Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu.

Eulalia Domanowska

 

ZOBACZ ZAPOWIEDŹ FILMOWĄ WYSTAWY...